Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 7968 razy

W poszukiwaniu informacji o pracy za granicą

Europejscy pracodawcy mogą korzystać z różnych usług i narzędzi komunikacji, a także prywatnych, wirtualnych lub specjalistycznych usług, baz danych oraz środków przekazu itd., w celu ogłaszania swych ofert pracy. Poniższa lista zawiera przegląd źródeł dostępnych informacji na szczeblu europejskim. Zachęcamy do lektury!

PUBLICZNE SŁUŻBY ZATRUDNIENIA I PORTAL MOBILNOŚCI ZAWODOWEJ EURES

  • Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia lokalnego lub regionalnego urzędu zatrudnienia. Niektóre urzędy pracy zatrudniają doradców EURES, którzy świadczą dodatkowe zindywidualizowane usługi.
  • Doradcy EURES mogą udzielać porad dotyczących możliwości zatrudnienia na europejskim rynku pracy, kierować cię do potencjalnych pracodawców i udzielać szczegółowych informacji na temat życia i pracy za granicą.
  • Weź udział w prezentacjach, warsztatach szkoleniowych i targach pracy organizowanych przez EURES w twoim kraju. Więcej informacji na temat wydarzeń na szczeblu europejskim znajduje się w „Kalendarzu wydarzeń" na stronie głównej portalu EURES.
  • Kolejnym pożytecznym punktem referencyjnym odnośnie do sytuacji na rynku pracy oraz warunków mieszkalnych i pracy w innym państwie EOG znajduje się w dziale europejskiego portalu mobilności zawodowej EURES „Życie i praca”. Przedstawione tam informacje usytematyzowane są według państw.
  • Znajdź interesujące cię oferty pracy w dowolnym państwie EOG przy pomocy funkcji „Szukaj pracy" na portalu EURES. Funkcja umożliwia dostęp do do ofert pracy z 31 państw Europy, aktualizowanych w czasie rzeczywistym i obejmujących szeroką gamę zawodów, w tym oferty pracy stałej i sezonowej. Oferty EURES wyraźnie otwarte na rekrutację przekraczającą granicę jednego państwa są oznaczone jako „europejskie".
  • Funkcja „EURES Szukaj pracy" posiada interfejs przyjazny dla użytkownika. W celu znalezienia pracy poszukujący mogą na przykład wybierać między państwem, regionem zawodem, typem umowy lub połączyć kilka kryteriów. Serwis dostępny jest w 25 językach EOG.
  • Oferty pracy na portalu EURES w przeważającej części pochodzą bezpośrednio z krajowych baz danych ofert pracy. W zasadzie tylko tytuł i opis oferty pracy przedstawione są w języku kraju, z którego oferta pochodzi; pozostałe szczegóły dotyczące oferty pracy, jak rodzaj umowy, wymagane doświadczenie i poziom wykształcenia itp., są często przetłumaczone.
  • Warto wiedzieć, że każdy pracodawca sam decyduje o tym, w jakim języku przedstawi ofertę pracy w dziale „EURES Szukaj pracy". W przypadku gdy dany pracodawca jest szczególnie zainteresowany międzynarodową rekrutacją, dana oferta może zostać opublikowana w jednym lub w kilku językach różnych od ojczystego języka pracodawcy.

ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE

  • Oferty pracy z krajowych i międzynarodowych instytucji publicznych publikowane są na odpowiednich stronach internetowych. Należy pamiętać, że w przypadku większości ofert pracy w administracji publicznej, należy zdać test lub egzamin, aby móc ubiegać się o pracę. Po kliknięciu na "Linki" znajdujące się w górnym pasku strony głównej portalu EURES pojawi się wyczerpująca lista organizacji i instytucji, gdzie możesz również zasięgnąć informacji o wakatach.
  • Oferty pracy z instytucji europejskich nie są dostępne na portalu EURES. Są one dostępne na witrynie internetowej Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO). Na stronę internetową możesz również wejść klikając na „Informacje i możliwości zatrudnienia absolwentów".

PRYWATNE AGENCJE ZATRUDNIENIA I AGENCJE REKRUTACJI

  • W wielu państwach członkowskich działąją prywatne agencje zatrudnienia wyspecjalizowane w szukaniu pracy czasowej za granicą. Na podobnej zasadzie prywatne agencje zatrudnienia w twoim kraju lub za granicą oferują szeroki wachlarz informacji. Instytucje te pokierują cię przez procedurę zgłoszeniową i pomogą ci zrozumieć wymogi prawne związane z przeniesieniem.
    Zanim skorzystasz z ich usług, upewnij się, czy agencje działają legalnie i pobierają opłaty za swoje usługi. Sprawdź również charakter umów o pracę znajdujących się w ich ofercie.

INNE ŹRÓDŁA INFORMACJI

  • Odpowiednich wydarzeń lub ofert pracy dla absolwentów szukaj na specjalistycznych stronach internetowych lub za pomocą wyszukiwarek informatycznych (np. Google, Yahoo itp.), w krajowych gazetach i publikacjach specjalistycznych (np. czasopismach poświęconych karierze zawodowej), ale nie zapomnij odwiedzić też centrum kariery zawodowej lub stowarzyszenie studentów działąjace przy twoim uniwersytecie. Większość bibliotek przeważnie regularnie otrzymuje zagraniczne gazety i publikacje. Możesz również odwiedzić link "Informacje i możliwosci zatrudnienia dla absolwentów" pod „Linkami pokrewnymi", gdzie znajdziesz wiele przydatnych adresów internetowych w EOG.
  • Pobyt w państwie twojego wyboru na stażu lub innym rodzaju praktyki jest doskonałym sposobem poznania kraju i daje okazję do szukania pracy na miejscu. Wiele dużych firm organizuje takie praktyki. Poszukaj ofert stażu pod linkiem „Informacje i możliwości zatrudnienia dla absolwentów".
  • Do tej pory zasięgnąłeś porad, jak znaleźć ofertę pracy jako pracownik. A czy zastanawiałeś(-aś) się nad pomysłem rozpoczęcia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim? Czy słyszałeś(-aś) o nowym projekcie pilotażowym Komisji Europejskiej "ERASMUS for young entrepreneurs"? Ten dotyczący mobilności projekt ma na celu ułatwienie szkolenia (pobyt za granicą od 1 do 6 miesięcy), nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczenia między raczkującymi młodymi przedsiębiorcami, poprzez odbycie praktyki w małych i średnich przedsiębiorstwach w innym państwie UE.
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login