Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 13044 razy

W nagłych wypadkach

Numerem alarmowym na terenie całej Europy jest 112.

 

Jeden europejski numer alarmowy 112

Aby uzyskać pomoc w nagłych wypadkach, w każdym kraju UE (obecnie z wyjątkiem niektórych obszarów Bułgarii) należy zadzwonić – z komórki lub telefonu stacjonarnego – pod bezpłatny numer 112.

UE dąży do powszechnego uświadamiania i powszechnego korzystania z numeru 112, jak również do opracowania systemów przekazujących dane o położeniu osoby alarmującej służby ratunkowe. Tymczasem producenci samochodów pracują nad systemem automatycznego wzywania pomocy w nagłych wypadkach w Europie (eCall) automatycznie zgłaszającym dokładną lokalizację samochodu ośrodkom służb ratunkowych linii 112.

Zguby i kradzieże

Każdą kradzież należy zgłosić miejscowej policji. Zaświadczenie od policji o zgłoszeniu kradzieży będzie potrzebne przy ubieganiu się o odszkodowanie lub wypłatę polisy ubezpieczeniowej. Należy natychmiast zastrzec wszystkie zgubione lub skradzione karty kredytowe. Jeżeli skradziono Ci paszport, zgłoś to nie tylko policji, ale też konsulatowi lub ambasadzie swojego państwa. Pamiętaj, że w trakcie pobytu poza UE możesz otrzymać pomoc od konsulatu lub ambasady jakiegokolwiek innego kraju UE, jeżeli Twój kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa.

 

 

Nasze prawa

Aby uzyskać bezpłatną poradę na temat przysługujących podróżnym praw oraz na temat wszystkich innych uprawnień, a także informacje na temat tego, gdzie można uzyskać pomoc, zadzwoń do Europe Direct pod numer 00 800 6 7 8 9 10 11 z każdego miejsca w UE. Możesz także wysłać e-mail za pośrednictwem strony Europe Direct.


Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz

podróże po UE

| mapa witryny | login