Kategorie pracownikówUrzędnicyUrzędnicy Zatrudnieni na stałe urzędnicy służby publicznej UE dzielą się na dwie grupy: administratorów (AD) i asystentów (AST). Administratorzy opracowują kierunki polityki i wdrażają prawo wspólnotowe, a także przygotowują analizy i pełnią funkcję doradczą. Administrator może odgrywać kluczową rolę w unijnych procedurach prawodawczych i budżetowych, odpowiadać za koordynację ogólnej polityki państw członkowskich w zakresie gospodarki i w innych dziedzinach, brać udział w negocjacjach handlowych z krajami spoza UE albo reprezentować instytucje na forum międzynarodowym. Może też przeprowadzać inspekcję flot rybackich państw członkowskich, przygotowywać program naukowo-badawczy lub nim zarządzać albo redagować tekst orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości lub decyzji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Absolwentom wyższych uczelni oferujemy szeroki wachlarz możliwości zawodowych w takich dziedzinach jak administracja, prawo, finanse, ekonomia, komunikacja, nauki ścisłe itp. Zadaniem asystentów jest zazwyczaj udzielanie wsparcia administratorom (praca w sekretariacie, administracja, finanse, komunikacja, pomoc przy opracowywaniu kierunków polityki i jej wdrażaniu itp.). Pełnią oni ważną rolę w zarządzaniu pracą instytucji, zwłaszcza w dziedzinie budżetu i finansów, kwestii kadrowych, informatyki oraz prowadzenia dokumentacji. Pracownicy kontraktowiPracownicy kontraktowi Pracownicy kontraktowi są zatrudniani do wykonywania prac fizycznych lub zadań administracyjnych albo w celu uzupełnienia braków kadrowych na stanowiskach, na których konieczna jest wiedza specjalistyczna. Podpisują oni umowę na czas określony, często początkowo na krótszy okres (6–12 miesięcy), w zależności od charakteru zadań. Pracownicy kontraktowi są zatrudniani na różne stanowiska o różnym poziomie wymogów w zakresie kwalifikacji. Dzielą się oni na cztery grupy funkcyjne:
Pracownicy tymczasowi (zatrudnieni na czas określony)Pracownicy tymczasowi (zatrudnieni na czas określony) Pracownicy tymczasowi mogą zostać zatrudnieni na co najwyżej sześć lat, do wykonywania różnych zadań o charakterze czasowym, w tym wymagających wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej. Swoją kandydaturę na tego rodzaju stanowisko można zgłosić, zamieszczając swój życiorys w elektronicznej bazie danych „EU CV online” zarządzanej przez Dyrekcję ds. Personelu i Administracji. Procedurę naboru pracowników tymczasowych przeprowadzają zazwyczaj same instytucje i agencje, a nie EPSO. Osobom zainteresowanym podjęciem pracy w takim charakterze radzimy zatem regularnie odwiedzać strony internetowe instytucji UE i agencji wspólnotowych. Pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej Niektóre instytucje zatrudniają również pracowników z lokalnego rynku pracy, tymczasowo i na bardzo krótkie okresy (do sześciu miesięcy) za pośrednictwem specjalnych agencji. Osoby zainteresowane tego rodzaju krótkotrwałym zatrudnieniem powinny się skontaktować bezpośrednio z agencjami pracy tymczasowej
StażyściStażyści Co roku ponad 1200 młodych ludzi ma okazję doskonalić umiejętności zawodowe, rozwijać swoje predyspozycje oraz pogłębiać wiedzę o Unii dzięki stażom w instytucjach UE. Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów oraz biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich organizują dla młodych absolwentów wyższych uczelni staże trwające od trzech do pięciu miesięcy. Osoby przyjmowane na staż muszą mieć dyplom uniwersytecki, a zatem powierzane są im zadania podobne do tych, które wykonują urzędnicy z grupy AD na progu kariery. Poszczególne instytucje same decydują o programie oferowanych staży, dlatego też szczegółowych informacji na temat ofert i procedur selekcji należy szukać na ich stronach internetowych.
Oddelegowani eksperci krajowiOddelegowani eksperci krajowi Do tej grupy zaliczają się urzędnicy i inni pracownicy służby publicznej zatrudnieni w instytucjach krajowych lub organizacjach międzynarodowych, którzy tymczasowo pracują dla instytucji UE. Wnoszą oni do instytucji europejskich swoje doświadczenie w dziedzinach, w których się specjalizują, a następnie wracają do swojej pracy w administracji krajowej wzbogaceni o wiedzę na temat polityk i procedur unijnych. Oddelegowani eksperci krajowi pracują razem z urzędnikami UE, pomagając im w osiągnięciu strategicznych celów określonych przez daną dyrekcję generalną lub wybrany dział. Pracują zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od urzędników UE, wykonując zadania szczegółowo opisane w zakresie obowiązków i przestrzegając zasad, które mają zapobiec wszelkim konfliktom interesów. Ich rekrutacja odbywa się w ramach osobnej procedury, w której nie uczestniczy EPSO. Informacje na temat aktualnych ofert można zazwyczaj uzyskać w biurach stałych przedstawicielstw państw członkowskich przy UE (w Brukseli).
Wymagania stawiane kandydatom
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net. Dodaj swój komentarz | Praca w instytucjach UE |