Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 377 razy

Zmiany w e-PITach w 2023 roku

Zmiany w PIT w 2023

Przez cały 2022 roku Polski Ład i kolejne zmiany w ordynacji podatkowej rozpalały wyobraźnię Polaków, często były związane z licznymi zaliczkami na poczet rozliczenia oraz ulgami, a na pewno przysporzyły wiele pracy księgowym. Zbliżający się początek roku z pewnością będzie kolejną niespodzianką i spływające od pracodawców pit-11 dopiero tak naprawdę zweryfikują, ile musimy Państwu oddać, a ile zostanie nam w kieszeni. To dlatego właśnie 2023 będzie bardzo specyficznym czasem dla podatników i firm.

Co wynika z korekty Polskiego Ładu?

Wprowadzone od 1 lipca 2022 zmiany w ustawie prawdopodobnie sprawią, że wielu Polaków zapłaci niższy e-PIT. Ta różnica wynika chociażby z tego, że mniejszy jest podatek i wynosi obecnie 12%, a nie 17%. Tym samym wielu podatników ma szansę na uzyskanie zdecydowanie większego zwrotu w przyszłorocznym rozliczeniu. Warto pamiętać o tym, że nowelizacja, choć wprowadzona w połowie roku, obejmuje dochody uzyskane w całym 2022 – czyli w teorii będzie obowiązywać wstecz.

Terminy składania zeznań

Rok 2023 będzie także przełomowy jeśli chodzi o terminy. Ujednolicone zostały bowiem daty składania deklaracji e-PIT. Do tej pory terminy były uzależnione od wybranej przez podatnika formy opodatkowania. Na przykład ci, którzy rozliczali się z przychodów opodatkowanych na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składali zeznanie do końca stycznia lub do końca lutego (2022). Od przyszłego roku terminem obowiązującym dla wszystkich podatników niezależnie od wybranej formy opodatkowania będzie ostatni dzień kwietnia (uwaga w 2023 roku 2 maja). Dotyczy to zarówno tych, którzy formularze składają w formie tradycyjnej bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym czy za pośrednictwem poczty oraz tych, którzy wybrali stronę https://urzad.skarbowy.online/e-pity/ i wszystkich formalności dokonują szybko i sprawnie przez Internet.

Zmiany w PIT-28

Podatnicy, którzy rozliczają się za pośrednictwem formularza PIT-28, muszą pamiętać, że od 2023 nie będą mieć możliwości odliczenia składek zdrowotnych od podatku/dochodu. Z drugiej strony wybór ryczałtowej formy rozliczenia daje możliwość mniejszych zobowiązań z tego tytułu. Uległy też zmianie stawki podatku ryczałtowego dla poszczególnych branż, które rozliczają się na formularzu PIT-28, a tym samym doszło do zmiany definicji wolnego zawodu.

Rewolucja w PIT-37

Największa grupa podatników niezmienne składa e-PIT 37. Ten formularz jest właściwy dla osób rozliczających się za pośrednictwem płatnika. Szczególnie ci podatnicy powinni więc skorzystać z oferowanych opcji wypełnienia – modyfikacji formularzy online na rządowych stronach lub też przy wykorzystaniu dostępnych programów. Ilość zmian wprowadzanych w ciągu roku może sprawić, że samodzielne wypełnienie będzie bardzo skomplikowane, a także może generować błędy. Największą zmianą dla osób rozliczających się według skali podatkowej jest znaczne podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosić ona będzie do 30 000 zł. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, obniżona została do 12% z 17% stawka podatku. Dotyczy to osób o dochodach nie większych niż 120 000 zł. Zmieniony został sposób rozliczenia składki zdrowotnej. Rozliczenie będzie też oglądać częściowo ulgę dla klasy średniej w  PIT-36 oraz PIT-37. Podatnicy zyskali także możliwość zmiany formy opodatkowania przy składaniu PIT-u rocznego. Poza tym zmiany pojawiły się w zakresie wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz przez osoby samotnie wychowującej dziecko. Doszły nowe zwolnienia i ulgi, a także zwiększony został do 1,5% odpis dla Organizacji Pożytku Publicznego.

Artykuł sponsorowany.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login