Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1467 razy

Czego potrzebujesz, by otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

Osoby pracujące legalnie na terenie Niemiec mają prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Oczywiście wielkość ewentualnego zwrotu zależy od czasu pracy, osiąganych dochodów i wielkości zaliczki na podatek odprowadzanej przez pracodawcę. W zdecydowanej większości przypadków Polacy pracujący u naszych zachodnich sąsiadów, zwłaszcza jeśli pracują jedynie przez kilka miesięcy w roku, mogą liczyć na zwrot podatku z Niemiec, co wynika ze znacznie wyższej kwoty wolnej od podatku niż w Polsce.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Jeśli chcesz się ubiegać o zwrot podatku z Niemiec, musisz złożyć odpowiednią deklarację podatkową. Potrzebujesz do tego karty podatkowej, czyli rocznego rozliczenia zarobków. Taki dokument na koniec roku podatkowego powinien wystawić zatrudniający Cię przedsiębiorca. Jeśli nie otrzymasz niemieckiej karty podatkowej, możesz posiłkować się odcinkami z wypłat. Abrechnung pozwoli oszacować, ile zarabiałeś i jakiej wartości zaliczki na podatek odprowadzał Twój pracodawca. Wystarczy odcinek za ostatni miesiąc pracy w danym roku podatkowym. Warto pamiętać, że przyjeżdżając do pracy w Niemczech, rzadko kiedy od razu przepracujesz cały rok podatkowy. W związku z tym niemal zawsze masz możliwość skorzystania z obowiązującej w tym kraju wysokiej kwoty wolnej od podatku. Zwroty podatków z Niemiec to często znaczące pieniądze i warto składać deklaracje podatkowe, które uprawniają do ich otrzymania.

Inne przydatne dokumenty

Warto pamiętać, że podobnie jak w Polsce, w Niemczech również można skorzystać z wielu ulg podatkowych. By zwiększyć szansę na zwrot podatku z Niemiec, trzeba jednak zgromadzić dodatkowe dokumenty. Jeśli pracowałeś nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce, potrzebować będziesz specjalnego zaświadczenia UE/EOG podbitego przez polski Urząd Skarbowy. Innymi dokumentami, dzięki którym można zwiększyć kwotę zwrotu podatku za pracę w Niemczech, są m.in. umowy i rachunki za wynajem lub zakup mieszkania, rachunki za koszty dojazdów do pracy, rachunki potwierdzające podróże do Polski czy inne opłacone rachunki związane z kosztami pracy w Niemczech. Osoby mające dzieci, mogą liczyć również na zasiłek rodzinny z Niemiec. Jest on znacznie wyższy niż w Polsce i przy okazji składania dokumentów o zwrot podatku, warto przy załatwić także tę sprawę.

Jeśli nie jesteś rezydentem podatkowym w Niemczech i nie otrzymałeś wezwania do złożenia deklaracji podatkowej, nie musisz tego rozbić. W zdecydowanej większości nie warto jednak z tego rezygnować. Wartość zwrotu podatku za pracę w Niemczech jest zwykle dość wysoka i szkoda rezygnować z takich pieniędzy, zwłaszcza jeśli masz do nich pełne prawo.

Artykuł sponsorowany.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login