Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 2883 razy

Przepisy drogowe w Irlandii

Irlandia (Republika Irlandii) jest państwem Unii Europejskiej zamieszkanym przez bardzo wielu Polaków. Dla sporej części z nich stała się drugą ojczyzną; emigrują tam całe rodziny bez chęci powrotu, w poszukiwaniu lepszych perspektyw, choć podobno druga Irlandia znajduje się w samym centrum kontynentu, konkretniej: pomiędzy Bugiem i Odrą...

Przepisy drogowe w Irlandii nie stanowią jakiegoś ewenementu na skalę europejską. Są zbliżone do tych, które obowiązują w innych krajach. Dopuszczalne prędkości poruszania się po drogach są oczywiście uzależnione od terenu i wynoszą odpowiednio 50 km/h (miasta i teren zabudowany), 80 km/h (drogi lokalne i regionalne), 100 km/h (drogi krajowe) oraz 120 km/h (autostrady).

W Irlandii obowiązuje nadto ruch lewostronny. Na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej pierwszeństwo mają pojazdy z lewej strony. Wyjątek stanowią ronda – tam pierwszeństwo mają auta jadące z prawej. Poruszanie się autem z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowe w nocy, podczas gdy w dzień zaleca się używać ich tylko przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.

Prawo drogowe jest dość surowe dla kierowców łamiących przepisy. Każda osoba znajdująca się w samochodzie ma obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Najmłodszych (do 12 lat oraz mających wzrost poniżej 1,35 m) należy przewozić w specjalnych fotelikach. Do obowiązkowego wyposażenia auta należą apteczka, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest ponadto posiadanie kompletu zapasowych żarówek.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowców wynosi 0,5 promila, choć nie dotyczy to kierowców zawodowych oraz osób posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata. W przypadku tych dwu grup dopuszczalne stężenie może wynosić maksymalnie 0,2 promila. Kary pieniężne za przekroczenie tych limitów są wysokie i sięgają 1270 euro. Z kolei wysokość mandatów za mniejsze wykroczenia sytuuje się w granicach 60–80 euro, a zatem jest stosunkowo niewielka, biorąc pod uwagę niektóre inne kraje europejskie (jak choćby Niemcy).

Kary pieniężne należy uiszczać na najbliższym posterunku policji w terminie nie dłuższym niż 28 dni od daty wystawienia mandatu. W przeciwnym razie jego wysokość zwiększy się nawet o 50% i może skutkować skierowaniem sprawy do sądu.

Więcej informacji na temat przepisów drogowych w krajach Unii Europejskiej można znaleźć na stronie http://www.przepisydrogowe.eu/.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz

W drodze

| mapa witryny | login