Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1628 razy

Jak wygląda wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy?

Jeśli dostałeś pracę, zmieniłeś stanowisko lub nadszedł termin badań okresowych, czeka Cię wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy. Jak ona wygląda i jak należy się do niej przygotować? Z tego artykułu dowiesz się też jakie są podstawowe badania medycyny pracy.

Lekarz medycyny pracy - co bada?

Lekarz medycyny pracy bada zdolność do pracy przyszłego lub obecnego pracownika. Celem wizyty jest ustalenie czy pacjent nadaje się do podjęcia pracy na danym stanowisku. Przeważnie lekarz medycyny pracy kieruje pacjenta jeszcze do innych specjalistów takich jak neurolog, laryngolog czy okulista. Oczywiście inaczej wygląda badanie osoby, która ma na co dzień wykonywać pracę przy komputerze, a inaczej kierowcy, osoby pracującej głosem czy osoby, która ma wykonywać pracę na wysokości.

Czasem wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy wydaje się zbędna, jednak należy pomyśleć o tym, że zadaniem medycyny pracy jest ochrona Twojego zdrowia. 

Kim jest lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy posiada osobną specjalizacje lub podspecjalizację, która predysponuje go do zajmowania wyżej wymienionego stanowiska. Zatem lekarzem medycyny pracy może zostać lekarz ogólny lub specjalista.

Jak wygląda wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy?  

Każda wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy rozpoczyna się od wywiadu określającego zdrowie pacjenta. Pacjent odpowiada na pytania dotyczące jego obecnego stanu zdrowia, przebytych chorób, operacji, powikłań, wypadków (w tym wypadków w pracy i przy pracy), zażywanych leków i nałogów. 

Po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu, lekarz medycyny pracy przystępuje do badania. Najczęściej jest to zmierzenie ciśnienia i osłuchanie. Po badaniu, lekarz wystawia orzeczenie o braku przeciwwskazań lub przeciwwskazaniach do wykonywanej pracy. Do wizyty nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać. Pamiętaj, by zabrać ze sobą skierowanie na badanie zawierające rodzaj profilaktycznego badania, wskazanie stanowiska pracy oraz czynników szkodliwych, które na nim występują, a także wyniki badań i pomiarów dotyczących szkodliwych czynników. Nie musisz się martwić o koszty dojazdu do lekarza i koszty wizyty - wszystko pokrywa pracodawca. 

Podstawowe badania medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy wykonuje profilaktyczne badania do pracy takie jak badania wstępne, okresowe i kontrolne. Wstępne badanie dotyczy osób, które dopiero zaczynają pracę lub zmieniają stanowisko pracy w tej samej firmie. Tych badań nie musisz wykonywać jeśli w ciągu 30 dni od rozwiązania umowy o pracę podejmiesz pracę u tego samego pracodawcy i masz pracować w tych samych warunkach. To samo dotyczy także sytuacji, gdy zamieniasz pracodawcę, ale nie zmieniasz warunków pracy. Musisz jednak dostarczyć pracodawcy oświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywanej pracy w określonych warunkach.

Badania okresowe dotyczą każdego pracownika i są wykonywane w trakcie trwania stosunku pracy. Badania te przysługują także osobom, które zakończyły pracę a miały styczność z substancjami i czynnikami szkodliwymi, na przykład rakotwórczymi. Częstotliwość wykonywania badań okresowych jest uzależniona od stanu zdrowia pracownika i rodzaju wykonywanej pracy. Kontrola zwykle odbywa się co 1-5 lat i składa się z badania ogólnego i zleconych badań dodatkowych. Musisz wiedzieć, że wykonanie badań okresowych jest obowiązkiem każdego pracownika, a nie stawienie się na nie może nawet spowodować rozwiązanie umowy o pracę. 

Badania kontrolne wykonuje się wtedy, kiedy pracownik był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Lekarz medycyny pracy ocenia wtedy zdolność pacjenta do dalszej pracy na danym stanowisku.

Artykuł sponsorowany.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login