Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1212 razy

Najpoplarniejsze narzędzia motywowania pracowników

Każda firma dbająca o swoje zasoby ludzkie powinna posiadać odpowiednie i skuteczne narzędzia motywowania pracowników. Wprawdzie 70% Polaków oświadcza, iż najważniejszą motywacją dla nich jest wynagrodzenie, jednak firma posiadająca dodatkowe pozapłacowe motywatory będzie dla pracownika atrakcyjniejsza niż konkurent, który, choć płaci odrobinę więcej, nie zadbał o inne benefity, które dla pracownika mogą być kluczowe.

Co poza wynagrodzeniem motywuje pracowników

Badania i ankiety wśród pracowników dużych firm w Polsce wykazały, iż takie dodatkowe benefity jak prywatna opieka medyczna oraz dostęp do ubezpieczenia są najpopularniejszymi rodzajami motywatorów, które pracownicy wybierają. Bardzo często wśród pracowników korzysta się również z dodatkowych zniżek i darmowych wstępów na basen, siłownie lub do innych ośrodków sportowych. Często wymienia się też wyjazdy integracyjne jako coś, co da pracownikom z jednej strony odpocząć od codziennych obowiązków, a z drugiej strony pozwoli na poznanie się lepiej i zintegrowanie zespołu.

Jakie są najpopularniejsze systemy i narzędzia motywowania pracowników

Każda firma, myśląc o wprowadzeniu skutecznego systemu motywowania pracowników, musi rozdzielić je na motywatory materialne i niematerialne. Oba w różny sposób oddziałują na pracownika, lecz są one równie skuteczne. 

Wśród materialnych systemów motywowania pracownika do najskuteczniejszych zalicza się wcześniej wymienione ubezpieczenie na życie i prywatna opieka zdrowotna. Daje to pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. Dzięki tym dwóm benefitom pracownik ma świadomość, iż w przypadku przykrych zdarzeń zarówno w pracy, jak i prywatnie może liczyć na to, iż firma zaopiekuje się nim w należyty sposób. Dodatkowo typowo materialne dobra, jak służbowy telefon, laptop oraz samochód, sprawiają, iż pracownik czuje się częścią firmy, utożsamia się z nią i ma poczucie, iż firma mu ufa, przekazując mu te dobra do rozporządzania. Obecnie dużo uwagi przykłada się do samodoskonalenia oraz poszerzania swojej wiedzy i kompetencji. Dlatego warto zainwestować również w kursy i szkolenia, które dadzą naszym pracownikom pole do rozwijania się, zwiększania wiedzy i umiejętności. Pracownik dzięki takim kursom czuje, że firma w niego inwestuje, a on jest bardziej wartościowym pracownikiem ze względu na większe umiejętności.

Niematerialne narzędzia motywowania pracownika wymagają jego poznania. Każda osoba ma inne priorytety w swoim życiu - jedni reagują dobrze na pochwałę, inni z kolei stymulują swe działania pod wpływem reprymendy przełożonego. Wszyscy jednak doceniają elastyczność pracy. Pracodawca, który pozwala swoim pracownikom pracować z domu, może liczyć na to, iż pracownik wywiąże się z wszystkich obowiązków, jednak poczucie elastyczności zatrudnienia da mu duży komfort psychiczny.

Ważne jednak by pamiętać, że żadne narzędzia motywowania pracowników nie będą miały znaczenia, jeżeli podstawowa potrzeba pracownika, czyli wynagrodzenie, nie będzie spełniać jego oczekiwań. W każdym przedsiębiorstwie zatrudniającym ludzi to właśnie jest pierwszy i najważniejszy punkt, który powinien zostać zmodyfikowany, gdy chce się zmotywować pracownika.

Artykuł sponsorowany.

 

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login