Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 2004 razy

Opieka nad osobami starszymi, Niemcy - jaką formę zatrudnienia wybrać?

Od dawna jednym z ulubionych kierunków emigracji zarobkowej Polaków są Niemcy. Większa dostępność pracy, a przede wszystkim wyższe zarobki w porównaniu do płac w Polsce, to główne przyczyny wyboru tego kraju. W latach 90-tych ubiegłego wieku, najczęściej wykonywane zajęcia wiązały się z rolniczymi pracami sezonowymi. Obecnie Polacy wykonują szereg specjalistycznych prac jako wykwalifikowani rzemieślnicy: cieśle, hydraulicy, elektrycy, budowlańcy. Jedną z najpopularniejszych jest jednak opieka nad osobami starszymi. Niemcy od wielu lat chętnie zatrudniają polskie opiekunki, ponieważ cechują je empatia, cierpliwość i obowiązkowość. Do tego polskie opiekunki są zorganizowane, potrafią dbać o porządek i dobrze gotują.

Niemiecka rodzina jako pracodawca

Praca w Niemczech jako opiekunka może opierać się na różnych rodzajach zatrudnienia. Jedną z możliwości jest bezpośrednie zatrudnienie przez rodzinę podopiecznego. Ponieważ w granicach Unii Europejskiej możliwy jest swobodny przepływ pracowników, w tej sytuacji nie są konieczne dodatkowe pozwolenia na wykonywanie pracy. Umowa zawierana bezpośrednio z rodziną, może przyjąć formę pisemną lub ustną. Ponieważ umowa powinna określać czas pracy, świadczenia emerytalne i zdrowotne, warto jest, by została zawarta w formie pisemnej. W ten sposób będzie mogła być punktem odniesienia w przypadku ewentualnych sporów. Przy tej formie zatrudnienia należy pamiętać, że o wszystkie sprawy takie jak np. znalezienie klienta, zorganizowanie dojazdu czy ewentualnego zastępstwa w razie powrotu do kraju lub choroby czy rozwiązywanie bieżących problemów, należy zadbać samemu. W związku z tym konieczna jest nie tylko dobra znajomość języka niemieckiego, jak również tamtejszego prawa, gdyż praca będzie opierać się na przepisach obowiązujących w Niemczech.

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie to kolejna forma jaką może przyjąć opieka nad osobami starszymi. Niemcy są krajem, w którym oczywiście możliwe jest założenie własnej działalności gospodarczej. Osoby zdecydowane na takie rozwiązanie, muszą pamiętać o konieczności posiadania miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Poza tym, utworzoną działalność muszą zgłosić do niemieckiego urzędu skarbowego. Opiekunki, które zarejestrują działalność w Polsce mogą wykonywać pracę w Niemczech na zasadzie delegacji pracowniczej. Wysyłając samych siebie na delegację, wystarczy pozwolenie na nią oraz formularz A1, który jest zaświadczeniem o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Formularz ten opiekunka powinna mieć przy sobie przez cały okres wykonywania pracy. Niezależnie od kraju siedziby działalności gospodarczej, w przypadku samozatrudnienia istnieje ryzyko podejrzenia o tzw. pozorną działalność gospodarczą. W takim przypadku istotne jest m.in. czy opiekunka ma więcej niż jednego zleceniodawcę i czy stara się pozyskiwać nowych klientów. Poza ryzykiem uznania wykonywanej pracy za pozorną działalność gospodarczą, decydując się na opiekę nad osobami starszymi w ramach samozatrudnienia, trzeba przygotować się na szereg administracyjnych formalności.

Zatrudnienie przez polską agencję

Najpopularniejszą formą zatrudnienia opiekunki jest podpisanie umowy z polską agencją pracy. Dla większości jest to nie tylko najprostsza, ale też najkorzystniejsza forma zatrudnienia. Wszystkie kwestie administracyjno-formalne są obowiązkiem pracodawcy. To on jest odpowiedzialny za znalezienie klienta, negocjowanie z nim stawek oraz warunków pracy opiekunki. Delegowana do opieki osoba nie musi się więc martwić np. podejrzeniem o nielegalną pracę. W przypadku ewentualnych problemów to również pracodawca zajmuje się ich rozwiązywaniem. Dużym plusem jest fakt, że w przypadku tej formy zatrudnienia zawsze jest osoba, do której można się zwrócić z prośbą o pomoc. Oparcie pracy o polskie przepisy prawne również jest niewątpliwą wygodą.

Wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą, również podejmując się tak wymagających prac jak opieka nad osobami starszymi. Niemcy to kraj, którego społeczeństwo jest określane mianem starzejącego się, dlatego z biegiem lat ofert pracy w charakterze opiekunki będzie jeszcze więcej. Dlatego warto zainteresować się możliwymi formami zatrudnienia, których wady i zalety są w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji.

Informacja prasowa.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login