Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 7552 razy

Karta parkingowa UE

Karta parkingowa UE

Czy parkując w innym kraju UE korzystamy z takich samych praw i udogodnień, jak w kraju ojczystym? Istnieje standardowa karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych. Jest ona ważna we wszystkich państwach członkowskich UE.

Wzór wspólnotowej karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych ułatwia niepełnosprawnemu kierowcy, który posiada prawo do korzystania z ułatwień w zakresie parkowania w kraju rodzinnym, poruszanie się po terytorium innych państw członkowskich oraz korzystanie z ułatwień w zakresie parkowania wprowadzonych z myślą o tej grupie obywateli. Wzór wspólnotowy został wprowadzony zaleceniem Rady w roku 1998.

Zalecenie dotyczy normalizacji wzoru kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz ich uznawania przez państwa członkowskie. Jego celem jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym korzystania z przysługującego im prawa do swobody przemieszczania się samochodem. W załączniku dotyczącym wzoru wspólnotowej karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych zawarto bardzo szczegółowe przepisy dotyczące wyglądu takiej karty (wymiary, kolor, materiał, laminowanie), informacji, jakie powinna zawierać, oraz sposobu przedstawiania danych dotyczących konkretnego kraju. 

Za wydawanie kart odpowiadają państwa członkowskie. Do tych celów stosują one swoją własną definicję niepełnosprawności i ustalają procedury w zakresie wydawania kart. Celem zalecenia nie jest wprowadzanie zmian w sposobie wdrażania krajowych przepisów dotyczących kart parkingowych. Chodzi o to, aby dzięki europejskim normom w tym zakresie ułatwić niepełnosprawnym obywatelom UE swobodne przemieszczanie się po jej terytorium, a tym samym zapewnić im większą niezależność.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz

Osoby niepełnosprawne

| mapa witryny | login