Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 515 razy

Czy na hale namiotową potrzebne jest pozwolenie?

Hala namiotowa to prosty sposób na zwiększenie ilości dostępnej przestrzeni użytkowej. Jej montaż trwa zaledwie kilka godzin, ale nie można tego samego powiedzieć o formalnościach związanych z jej postawieniem. Tutaj jak zwykle panuje pewien chaos, na który wpływ ma przede wszystkim sposób użytkowania hali.

Wykorzystanie hali namiotowej a czynniki formalne

Oczywiście z punktu widzenia Urzędu Miasta lub Gminy nie ma znaczenia to, w jaki sposób eksploatowane są nasze hale namiotowe. Nieważne, czy odgrywają one rolę magazynu, pomieszczenia pomocniczego, czy hali wystawowej. Bardziej istotne jest to, jak długo taka konstrukcja ma być eksploatowana. Pomocny może być tu podział obiektów i konstrukcji budowlanych na dwie podgrupy, a więc:

  • konstrukcje eksploatowane tymczasowo, to jest do 180 dni,

  • konstrukcje montowane na stałe, czyli na czas powyżej 180 dni.

Czas użytkowania hali a sposób związania z gruntem

Jeśli hala jest eksploatowana jedynie tymczasowo, to inwestor chcący ją postawić (a nie firma wynajmująca!) powinien zgłosić ów fakt do Urzędu Miasta lub Gminy. Warto zwrócić tu uwagę na nazewnictwo. Mowa tu o zgłoszeniu, a nie o złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę. Oczywiście do sporządzonego w ten sposób wniosku należy dołączyć zgodę właściciela działki i szereg innych dokumentów, które wynikają ze specyfiki tej inwestycji. Jeśli jednak czas użytkowania obiektu ma być dłuższy niż 180 dni, to konieczne będzie wnioskowanie o pozwolenie na budowę. W praktyce oznacza to, że przepis ten można w pewnym stopniu ominąć, demontując i montując halę w zupełnie innym miejscu na obszarze danej działki.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że na to, jak przepisy prawa budowlanego "traktują"hale namiotowe, wpływ ma również sposób ich przymocowania do podłoża. Jeśli mocowanie to ma charakter przejściowy i w każdej chwili można je rozmontować, to magazyn namiotowy może być uważany za tymczasowy (przy zachowaniu zasad dotyczących czasu eksploatacji). Jeśli jednak mocowanie ma charakter stały i jest np. zalane betonem, to inwestycję w taki obiekt należy planować z uwzględnieniem formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Co ważne, wszystkie niezbędne formalności musi oczywiście zrealizować inwestor, a nie np. firma, która będzie montować wybrany obiekt.

Jak widać, kwestie formalne związane z inwestycją w magazyn namiotowy nie są takie oczywiste, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Niemniej postawienie takiego tymczasowego obiektu, który nie będzie związany na stałe z gruntem, jest dużo łatwiejsze niż inwestycja w dużą, murowaną halę.

Artykuł sponsorowany.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login