Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 217 razy

Co to znaczy i czym skutkuje firma w spadku?

Działalność podatnika, który prowadził firmę i umarł, nie musi być automatycznie zakończona wraz z jego śmiercią. Może być kontynuowana. Wtedy pojawia się pojęcie przedsiębiorstwa w spadku. Co to w praktyce oznacza i jakie wywołuje skutki? Czym jest firma w spadku i z czym się wiąże?

Co to jest przedsiębiorstwo w spadku?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zastanawiać się, czy firma po ich śmierci przestanie istnieć. Okazuje się, że nie – może działać dalej, o ile przedsiębiorca lub osoby do tego powołane dopełnią pewnych formalności. W przypadku podmiotu, który po śmierci właściciela zachowuje ciągłość działania do dnia podziału spadku, stosuje się przed starą nazwą dopisek „przedsiębiorstwo w spadku”.

Sprawdź: dziedziczenie firmy rodzinnej pomoc prawna

Na jakich zasadach działa taki podmiot? Co dzieje się z jednoosobową firmą po śmierci przedsiębiorcy? Czy dalej prowadzi działalność gospodarczą według standardowych zasad? Zatrudnia pracowników, realizuje zakontraktowane umowy?

Jak najbardziej może tak działać. Po śmierci właściciela za działalność firmy odpowiada zarządca sukcesyjny. To on prowadzi biznes do momentu, w którym spadkobiercy podejmą decyzję, co dalej stanie się z przedsiębiorstwem. Zgodnie z podjętą decyzją, działalność może być zamknięta, kontynuowana lub prowadzona dalej. Jak działa przedsiębiorstwo w spadku objęte zarządem sukcesyjnym? Jak długo będzie prowadzone na takich zasadach? Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Śmierć właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej?

Wiemy już, co to znaczy, że firma jest w spadku. Sprawdźmy teraz, co dokładnie dzieje się z przedsiębiorstwem po śmieci właściciela. Otóż jeśli wskazał on zarządcę sukcesyjnego za życia i zgłosił go do CEIDG, przedsiębiorstwo może kontynuować swoją działalność. Nie wymaga to dopełnienia żadnych spraw u notariusza. Umowy z pracownikami pozostają w mocy. Nie dochodzi również do anulowania kontraktów zawartych z firmami.

Przedsiębiorstwo w spadku – jak długo?

Jak wspomnieliśmy, zgodnie z ustawą dopisek „przedsiębiorstwo w spadku” pozostaje aż do dnia podziału spadku. Do tego czasu za prowadzenie firmy odpowiedzialny jest zarządca sukcesyjny. Może to trwać do 2 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy. Ewentualnie sąd ma prawo zdecydować o wydłużeniu tego okresu, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Kto może być zarządcą sukcesyjnym?

Przypomnijmy, że przedsiębiorca powinien zgłosić zarządcę do CEIDG. Jeśli tego nie zrobi, wciąż istnieje jednak możliwość, aby firmą kierował zarządca sukcesyjny. Da się go także powołać po śmierci przedsiębiorcy – w okresie dwóch miesięcy od tego dnia. Może to zrobić małżonek zmarłego, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku. Kolejnymi, którzy mają takie prawo, są spadkobiercy ustawowi i testamentowi, którzy przyjęli spadek. Następnym jest zapisobierca windykacyjny, jeśli przyjął zapis windykacyjny i zgodnie z testamentem przysługuje mu udział w firmie w spadku.

Jeśli do powołania zarządcy dochodzi przez małżonka przedsiębiorcy lub spadkobiercę ustawowego, to muszą się na to zgodzić osoby, którym w sumie przysługuje udział w firmie większy niż 85/100.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Osoba, która będzie pełnić tę funkcję, nie musi spełniać wygórowanych wymagań. Ma to być osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może to być osoba prawna. Zarządcą sukcesyjnym nie zostanie także ten, komu prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Może nim by tylko jedna osoba, natomiast przedsiębiorca ma prawo również powołać zarządcę rezerwowego. Może on kierować firmą m.in. wtedy, gdy zarządca główny umrze, utraci zdolność do czynności prawnych, zostanie odwołany przez przedsiębiorcę czy też uprawomocni się wobec niego orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Komunikat prasowy.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login