Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 8580 razy

Starając się o pracę za granicą

Jak się ubiegać?

 • Określ wyraźnie plan swojej kariery
  Jasno określ plan swojej kariery w oparciu o swoje kwalifikacje, zdolności i preferencje: rodzaj pracy i przedsiębiorstwa, umiejętności, zadania oraz stopień odpowiedzialności, jaki jesteś gotowy wziąć na siebie. W tym celu poćwicz szukanie pracy za pomocą wyszukiwarki lub funkcji wyszukiwania słów kluczowych w dziale „EURES szukaj pracy" znajdującym się na tym portalu. Porównaj swój profil z opisami pracy w obszarach, którymi jesteś zainteresowany.
 • Ukierunkowane podanie o pracę
  Skieruj swoje podanie do ofert pracy ogłoszonych na tym portalu i na innych stronach internetowych, w gazetach, czasopismach itd., gdzie znajdziesz informacje o tym, jak ubiegać się o pracę i z kim się kontaktować. Wiele firm posiada własne internetowe strony rekrutacji, gdzie czasem można wysłać zgłoszenie elektroniczne.
 • EURES CV on line
  Rejestrując się bezpłatnie do „Mojego EURES” dla osób poszukujących pracy możesz stworzyć swoje CV i udostępnić je zarejestrowanym pracodawcom i doradcom EURES, pomagając w ten sposób pracodawcom znaleźć odpowiednich kandydatów. Można się również skontaktować z doradcą EURES, który przetworzy dane z twojego podania, a w niektórych przypadkach, zgłosić się bezpośrednio do pracodawcy.
 • Spontaniczne wysłanie podania o pracę
  Możesz oczywiście przygotować i wysłać również spontaniczne zgłoszenia (pamiętaj o tym, że wiele ofert nie jest ogłaszanych przez pracodawców). Większość portali dla absolwentów oferuje porady i wskazówki dotyczące CV i spontanicznych podań o pracę. Najpowszechniejszą praktyką jest wysyłanie CV z listem motywacyjnym do konkretnego pracodawcy.

Jak napisać CV?

 • Europass CV
  Zaleca się używanie formatu europejskiego CV w celu łatwiejszego porównywania kwalifikacji i doświadczenia. W EURES CV on-line, format CV jest obecnie dostępny we wszystkich językach EOG i jest przydatny zarówno dla profesjonalistów, jak i absolwentów akademickich. Europass CV oddaje jasny obraz umiejętności i kompetencji kandydata w całym obszarze EOG. W celu uzyskania dalszych informacji zalecamy odwiedzenie „linku Europass" znajdującego się w dziale „Tematy pokrewne".
 • Łatwość
  Na kilka sekund przed dokonaniem wyboru kandydaci przeważnie jeszcze raz czytają swoje CV. Pisząc swoje CV pamiętaj o tym, żeby było przyjazne dla czytelnika poprzez użycie krótkich zdań,pozytywnego języka i w odpowiednich przypadkachfachowej terminologii. Usuń zbędne lub powtarzające się informacje.
 • Dokonania
  Podkreśl wcześniejsze obowiązki, które mogą mieć znaczenie dla szukanej przez ciebie pracy, nawet jeśli twoje doświadczenie jest ograniczone. Postaraj się używać "aktywnych" czasowników w celu wykazania związku przyczynowo-skutkowego przy opisywaniu swoich dokonań i zawsze podkreślaj wymierne dokonania.
 • Rzeczywiste i wyczerpujące
  Upewnij się, że infomacje, jakich udzielasz są oparte na faktach, dokładne i istotne (tzn. oparte na zapotrzebowaniach pracodawcy). Pamiętaj, że niektóre apekty lub doświadczenia personalne mogą zwiększyć wartość twojego CV - poprzednie prace studenckie, praktyki, prace społeczne lub wakacyjne na pewno pomogły udoskonalić twoje umiejętności osobiste. Upewnij się więc, że w skrócie przedstawisz swoje dokonania i umiejętności, jakie nabyłeś.
 • Edukacja
  Podkreśl swoje dokonania akademickie, jak i inne umiejętności, zwłaszcza jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego albo jest ono bardzo małe. Zapytaj siebie: „Jakie mam osiągnięcia naukowe, jakich brak jest w innych państwach?"
 • Długość
  Postaraj się ograniczyć swoje CV do maksimum 2 stron (czas pracodawcy jest cenny!). Dołącz list motywacyjny do CV przedstawiający twoją osobę i zainteresowanie pracą. Podkreśl, że na żądanie możesz dostarczyć dodatkowe informacje.
 • Jasność
  Napisz CV sam(-a) i daj je komuś do sprawdzenia, zanim umieścisz je na portalu EURES lub wyślesz do pracodawcy.
 • Referencje
  W wielu państwach dostarczanie referencji uważa się za normalną praktykę; zawierają one nazwy i dane kontaktowe osób mogących udzielić pracodawcy informacji na temat kandydatów. Zawsze sprawdź referencje przed ich wysłaniem i upewnij się, że nie trafią one w niepowołane ręce.
 • CV skierowane do konkretnego pracodawcy
  Ważne: dostosuj swoje standardowe CV do profilu zatrudnienia, jakim jesteś zainteresowany(-a). Oznacza to, że powinieneś podkreślić konkretne kwalifikacje, umiejętności lub doświadczenia mające związek z wybraną ofertą pracy.
 • Dobrze wiedzieć:
  - witryny internetowe pracodawcy często zawierają istotne informacje o celach i zainteresowaniach pracodawcy.
  - niektóre witryny internetowe dla absolwentów i uniwersyteckie centra kariery także oferują porady i wskazówki dotyczące tworzenia CV.

Jak napisać list motywacyjny?

 • Cel
  Podanie o pracę składa się przeważnie z listu motywacyjnego i CV (preferowany jest format Europass), chyba że ogłoszenie o pracę wymaga złożenia konkretnego formularza zgłoszeniowego. List motywacyjny jest dokumentem, w którym dokonuje się prezentacji swojej osoby pracodawcy i wyraża zainteresowanie ofertą pracy.
 • Charakterystyka
  W przypadku CV pismo przewodnie powinno być krótkie (1 strona) i zwięzłe. Postaraj się, aby twój tekst był prosty, lecz obiektywny. Skoncentruj się na trzech lub czterech istotnych elementach (patrz poniżej).
 • Treść
  Twój tekst powinien składać się z około czterech akapitów, każdy z nich skupiać się na innym temacie. Przykład:
  1) Wyraź swoje zainteresowanie pracą i wyjaśnij, skąd dowiedziałe(-a)ś o ofercie pracy;
  2) Wytłumacz, dlaczego interesuje cię dana praca i dlaczego uważasz, że akurat ty nadajesz się na to stanowisko;
  3) Podkreśl jedną lub dwie umiejętności osobiste i kompetencje zawodowe, które zamieściłe(-a)ś w CV i wyjaśnij, w jaki sposób mogłyby one zwiększyć wartość twojego podania ;
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login