Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 7263 razy

Osiedlając się w nowym państwie

 • Zakwaterowanie
  Nawet jeśli przeprowadziłe(-a)ś wstępne rozpoznanie przed wyjazdem, znalezienie odpowiedniego zakwaterowania przed przybyciem na miejsce może okazać się trudne. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie ci pomóc, rozpocznij od tymczasowego rozwiązania i zacznij szukać stałego zakwaterowania po przybyciu na miejsce. Zorientuj się w przepisach prawnych oraz prawach i obowiązkach lokatora i wynajmującego w nowym państwie pobytu.
 • Formalności administracyjno-prawne
  W większości przypadków pracodawca pomoże ci w załatwieniu niektórych formalności prawnych związanych z rejestracją w nowym państwie (np. rejestracja w zakładzie ubezpieczeń społecznych i urzędzie podatkowym itd.). W każdym bądź razie bądź świadomy(-a), że masz zarówno prawa jak i obowiązki. Więcej informacji uzyskasz, kontaktując się z miejscowymi organami.
 • Ubezpieczenie społeczne
  Wszystkie świadczenia społeczne związane z umową o pracę są jednakowe we wszystkich państwach UE/EOG. Świadczenia społeczne obejmują zwolnienia chorobowe i urlop macierzyński, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek wychowawczy, świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz renty inwalidzkie i emerytury.
 • Podatki
  Państwa europejskie zawarły umowy dwustronne zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu dochodów swoich obywateli z tytułu działalności lub pracy w innym państwie.
 • Rejestracja w wydziale spraw obywatelskich miejscowego urzędu gminy
  Zarejestruj się i zdobądź dowód tożsamości w twojej nowej ojczyźnie.
 • Konto bankowe
  Otwórz nowe konto bankowe i powiadom o tym fakcie swojego pracodawcę (w celu przekazania wynagrodzenia).
 • Ubezpieczenie
  Jeżeli wynajmiesz albo kupisz dom lub kupisz samochód, obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia od ognia i innych niebezpiecznych wypadków. Zdobądź informacje na temat firm ubezpieczeniowych godnych polecenia.
 • Edukacja i szkolnictwo podstawowe
  Zasięgnij informacji na temat szkół i formalności związanych z zapisaniem dzieci do szkoły. Krajowe witryny internetowe, lokalne organy, a nawet twój pracodawca mogą ci pomóc w znalezieniu najodpowiedniejszej szkoły dla twoich dzieci.
 • Język lub szkolenie zawodowe
  Czy to z własnej inicjatywy czy też za zgodą twojego nowego pracodawcy, korzystne wydaje się zapisanie się na kursy językowe lub zawodowe dostosowane do twoich potrzeb.
 • Lokalny transport
  Po twoim przyjeździe - w zależności od odległości między twoim miejscem zamieszkania a pracą, - poszukaj najbardziej ekonomicznego i wydajnego dostępnego środka transportu. Sprawdź ceny różnego rodzaju biletów.
 • Kultura i rozrywka
  Twój pracodawca, twoja lokalna administracja, twoi nowi sąsiedzi i współpracownicy mogą pomóc ci znaleźć najbardziej interesujące miejsca i zajęcia w twoim nowym miejscu zamieszkania. Informacje na ten temat możesz również znaleźć na krajowych stronach internetowych.

Pomyśl również o... powrocie do ojczyzny

 • Podtrzymuj kontakt z osobami z twojego kraju i kręgu zawodowego. Udaj się do doradcy EURES, aby ci doradził, jak najlepiej wyeksponować twoje zagraniczne doświadczenie i rozpocznij poszukiwanie pracy na długo przed powrotem. EURES pomoże ci również zaplanować karierę zawodową w państwie twojego pochodzenia.
 • Przed wyjazdem z państwa pobytu nie zapomnij zwrócić się o europejskie formularze (E205 - emerytury; E301/E303 - zasiłek dla bezrobotnych, Europejska karta ubezpieczenia społecznego itp.).
  Uwaga: procedura szukania pracy w twojej ojczyźnie podczas twojego pobytu za granicą jest w dużej mierze podobna do tej, kiedy przenosiłeś się za granicę!
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login